So it's no surprise my go to gift is personalized note cards. This year I found some great premade color coordinating note cards by my minds eye . 50 double-sided cards, 10 designs 5 cards per design. So my mind's eye says "Hey If I use one of each design, I can get 5 sets; or 5 gifts per box I buy. I look at the price ($6.99 at Ross), Hmm..$1.40 a gift not too shabby!
Cost: $1.45
For the next teacher I made sweet braided bread.
I braided the bread in four strands and then connected the ends to form a wreath. I didn't realize how heavy it would be so I ran out a bought a basket at Home Goods wrapped it up in plastic wrap and added a bow and tag. (The ribbon I purchased after Christmas last year for $2.00 a spool). That turned my free gift (or cost of ingredients) into a cost of basket gift and a touch of ribbon.
Cost $13.25